NFH

Nämnden för hemslöjdsfrågor, är en statlig myndighet under Kulturdepartementet, med målet att främja hemslöjd.

Kontakta din hemslöjdskonsulent

Blekinge län

Region Blekingelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Slöjdhuset
Emaljervägen 6
372 30 Ronneby

Verksamhetsutvecklare Slöjd och Konsthantverk
Carina Karlsson
tel 0455 322 062
carina.karlsson@regionblekinge.se

Verksamhetsutvecklare Slöjd och Konsthantverk, deltid t.o.m. 1/7-16
Nisse Stormlod
tel 0455 322 058
nisse.stormlod@regionblekinge.se

Verksamhetsutvecklare Slöjd och Konsthantverk. vikariat t.o.m. 1/7-16
Else Österberg
tel 0455 322 116
else.osterberg@regionblekinge.se

Dalarnas län

Dalarnas hemslöjdsförbund

Box 292
791 27 Falun
Besöksadress: Magasinsgatan 7A

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Kattis Karlsson Nordqvist
tel 073 635 21 22
kattis.k.nordqvist@hemslojd.org

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Fredrik Eriksson
tel 023 264 86
fredrik.eriksson@hemslojd.org

Gotlands län

Gotlands MUsEUMlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Strandgatan 14 
621 56 Visby

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Anso Norling
tel 0498 292 737 
anso.norling@gotlandsmuseum.se

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Frode Falkenhaug
tel 0498 292 736 
frode.falkenhaug@gotlandsmuseum.se

Gävleborgs län

Region Gävleborglänk till annan webbplats

Kultur och kometens
Kulturutveckling, hemslöjd
801 88  Gävle
besöksadress Kungsbäcksvägen 32

Länshemslöjdskonsulent
Eva Carlborg  
tel 026 155 984
eva.carlborg@regiongavleborg.se


Hallands län

KULTUR i Halland länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster- SLÖJD

Region Halland
Box 517
301 80  Halmstad
Besöksadress: Kronobränneriet 12A

Utvecklare slöjd och konsthantverk
Marita Jönsson
tel 035 179 881
mobil 0730 811 015
marita.jonsson@regionhalland.se

Utvecklare slöjd och konsthantverk
Veronica Olofsson föräldraledig till aug 17
tel 035 179 880
mobil 073 094 10 20
veronica.olofsson@regionhalland.se

Jämtlands län

Hemslöjdskonsulenterna i Jämtlands länlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Regionförbundet Jämtlands län
Box 377
831 25  Östersund

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Ingela Fredell
mobil 070 644 67 36
ingela.fredell@regionjamtland.se

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Göran Posthuma, tjänstledig
Susann Myrenhammar, vikarie
mobil 070 664 67 37
susann.myrenhammar@regionjamtland.se

Jönköpings län

KULTUR OCH UTVECKLING - HEMSLÖJDlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Hus B9 - Hemslöjdens hus
Länssjukhuset Ryhov
551 85  Jönköping

Utvecklare, hemslöjd
Eva Landén
tel 036 32 59 95
mobil 070 226 76 29
eva.landen@rjl.se

Utvecklare, hemslöjd
Niclas Flink
tel 036-32 59 97
mobil 070-564 49 44
niclas.flink@rjl.se

Utvecklare., hemslöjd
Kerstin Ydreborg
tel 036-32 59 96
kerstin.ydreborg@rjl.se

Kalmar län

Kalmar läns hemslöjdsföreninglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Pukebergarnas väg 26
382 34  Nybro

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Agneta Gefors
tel 0481 167 52
agneta.gefors@hemslojd.org

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Anders Isgren
tel 0481 167 51
mobil 070 532 04 04
anders.isgren@hemslojd.org

Kronobergs län

Hemslöjden i Kronobergs länlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Hemslöjden i Kronoberg
Vilhelm Mobergsgata 2
352 34 Växjö


Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Monica Modig Rauden
mobil 070 656 18 02
monica.modig.rauden@hemslojd.org

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Magnus Eriksson
mobil 070 376 18 01
magnus.eriksson@hemslojd.org

Norrbottens län

Länshemslöjdskonsulenterna i Norrbottenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Norrbottens läns landsting
Division Kultur och utbildning
971 89  LULEÅ

Länshemslöjdskonsulent
Maud Ån
tel 070 360 42 35
maud.an@nll.se

Länshemslöjdskonsulent
Pia Jägstrand
tel 070 360 79 02
pia.jagstrand@nll.se

Skåne län

Slöjd i skånelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Landskrona gamla stationshus
Österleden 10
261 35  Landskrona

Verksamhetsledare
Annhelen  Olsson
mobil 070 211 43 93
annhelen.olsson@hemslojd.org

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Kalle Forss
mobil 070 269 99 85
kalle.forss@hemslojd.org

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Åsa Stentoft
mobil 0709 104 666
asa.stentoft@hemslojd.org

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Sofia Månsson
mobil 070 918 80 77
sofia.mansson@hemslojd.org


Kansli
Camilla Höst
mobil 070 667 774
camilla.host@hemslojd.org

Stockholms län

Stockholms länsmuseumlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Järnvägsgatan 23
131 54 Nacka

Enhetschef/Internationell slöjd
Andreas Sohlberg
tel 08 30 28 62
mobil 076 526 94 70
andreas.sohlberg@stockholmslansmuseum.se

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Mattias Broström, föräldraledig deltid
mobil 076 526 94 73
mattias.brostrom@stockholmslansmuseum.se


Kursverksamhet
Lotta Sone Åséll
mobil 076 526 94 72
lotta.sone.asell@stockholmslansmuseum.se

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Charlotte Hellsten Husman
tel 08 30 28 61
mobil 076 526 94 71
charlotte.hellsten.husman@stockholmslansmuseum.se

Sörmlands län

Sörmlands museumlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Box 314
611 26  Nyköping

Enhetschef/länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Helena Åberg
tel 0155 24 57 27
mobil 070 946 15 26
helena.aberg@dll.se

.

Länshemslöjdkonsulent barn o unga 
Anny Liivamäe
tel 0155 24 55 23
mobil 076 721 88 80
anny.liivamae@dll.se

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Karin Edlund
tel 0155 24 70 94
mobil 076 721 91 11
karin.edlund@dll.se

Uppsala län

Upplandsmuseetlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Länshemslöjdskonsulenterna
Fyristorg 2
753 10  Uppsala

Verksamhetsledare/ länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Annkristin Hult
tel 018 169 170, 070 625 38 55
annkristin.hult@upplandsmuseet.se

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Pea Sjölén, barnledig
Lina Söderberg, vikarie
tel 018 16 91 71
lina.soderberg@upplandsmuseet.se

Barn och ungdomdkonsulent
Elin Danielsson, arb 50%
tel 018 16 91 72
elin.danielsson@upplandsmuseet.se

Värmlands län

Region Värmlandlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Avdelningen för kulturutveckling
Box 1022
651 15  Karlstad

Länshemslöjdskonsulent
Carina Olsson
tel 054 701 10 57
mobil 070 331 13 64
carina.olsson@regionvarmland.se

Projektledare barn o unga
Kajsa Stinnerbom

tel 054 701 10 51
mobil 070 210 25 74
kajsa.stinnerbom@regionvarmland.se

Västerbottens län

Västerbottens läns hemslöjdsföreninglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kungsgatan 98
903 32  Umeå

 

Länshemslöjdkonsulent
Kristina Ersviken
tel 0942 102 25
mobil 070 516 95 91
kristina.ersviken@hemslojd.org

Kulturenheten Skellefteå kommun

Box 703
931 27 Skellefteå

Hemslöjdskonsulent, Handens huslänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Ulrika Hedlind-Berggren
tel 0910 73 50 00
mobil 070 677 33 39
ulrika.hedlind-berggren@skelleftea.se

.

Västernorrlands län

Murbergetlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Länsmuseet Västernorrland
Box 34
871 21  Härnösand

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Ulrika Bos Kerttu
tel 0611 886 86
mobil 070 348 08 65
ulrika.bos.kerttu@murberget.se

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Annso Grahn
tel 0611 886 56
mobil 0730 242 051
annso.grahn@murberget.se

Västmanlands län

Västmanlands läns hemslöjdsförbundlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Hejargränd 6
721 33  Västerås

Länshemslöjdskonsulent
Anna Karin Reimerson
mobil 070 222 25 70
annakarin.reimerson@hemslojd.org

.


Västra Götalands län

Västarvet Slöjd i Västlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Parkgatan 29
504 39  Borås

Chef Slöjd i Väst
Länshemslöjdskonsulent
Torbjörn Lindström
tel 010 441 43 52
mobil 070 662 68 06
torbjorn.lindstrom@vgregion.se

Länshemslöjdskonsulent
Hillevi Skoglund
tel 010 441 43 53
mobil 070 662 68 02
hillevi.skoglund@vgregion.se

Länshemslöjdskonsulent,  trä och metall
Niclas Hallberg
tel 010 441 43 59
mobil 070 662 68 03
niclas.hallberg@vgregion.se

Slöjd i Västlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Box 374
541 28  Skövde

Länshemslöjdskonsulenter, textil slöjd
Mia Lindgren, föräldraledig deltid
tel 010 441 43 55
mobil 070 662 68 07
mia.lindgren@vgregion.se

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Carl-Olof Engström
tel 010 441 43 56
mobil 070 662 68 08
carlolof.engstrom@vgregion.se

Slöjd i Västlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Studio Västsvensk konservering
Hus B2. Gamlestadsv 2-4
415 02 Göteborg (fr.o.m 2016)

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Susanne Harrysson
mobil 070 662 68 04
susanne.harrysson@vgregion.se

.

Slöjd i Västlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Otto Salomons väg 16
448 92  Floda (fr.o.m. 2016)

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Tobias Havaas
mobil 070 662 68 05
tobias.havaas@vgregion.se

Örebro län

Örebro läns museumlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Engelbrektsgatan 3
702 12 Örebro

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Malin Karlsson
tel 076 772 87 66 
malin.karlsson@olm.se

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Lars Petersson
tel 019 602 87 67
mobil 070 545 78 22
lars.petersson@olm.se

Östergötlands län

Östergötlands läns hemslöjdsföreninglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Storgatan 41
582 23  Linköping

Länshemslöjdskonsulent, textil slöjd
Ann-Sofie Svansbo
mobil 070 640 05 81
ann-sofie.svansbo@hemslojd.org

Länshemslöjdskonsulent, hård slöjd
Kerstin Eriksson
mobil 070 640 06 51
kerstin.eriksson@hemslojd.org

Länshemslöjdskonsulent, barn och ungdom
Nina Bäckman
mobil 070 640 050 3
nina.backman@hemslojd.org

Nationell utvecklare slöjd barn och ungA

Nämnden för hemslöjdsfrågor

Marie Fagerlind
tel 08 681 65 53
marie.fagerlind@nfh.se

NationellA utvecklarE Sameslöjd

Sameslöjdstiftelsenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Porjusvägen 4
962 61  Jokkmokk

Näringsfrågor
Mattias Berglund (vik.)
tel 0971 128 97
mobil 070 340 41 51
mb@sameslojdstiftelsen.com

Marknadsföring, information och kommunikation
Liz-Marie Nilsen
tel 070 582 51 09
lmn@sameslojdstiftelsen.com

Kulturarvsfrågor
Sanna Larsson
tel 0971 128 99
mobil 070 394 93 06
sl@sameslojdstiftelsen.com